logo emca
slider-1

Aktualności

VIII Krajowy Konkurs Energetyczny

VIII KRAJOWY KONKURS ENERGETYCZNY
im. prof. Jacka Malko
Wszystko zależy od energii!

Zapraszamy młodzież w wieku od 16 do 23 lat do udziału w ósmej edycji konkursu energetycznego. Najważniejszym przesłaniem Organizatorów konkursu jest promowanie i wspieranie młodzieży uzdolnionej naukowo posiadającej pasje badawcze. Konkurs służy aktywizacji młodzieży myślącej kreatywnie i nieszablonowo.
Organizatorzy za cel postawili sobie rozbudzanie pasji poznawczych i badawczych wśród młodzieży oraz zwiększenie zainteresowania racjonalnym zarządzaniem energią i środowiskiem. Chcą oni również kształtować twórcze i krytyczne osobowości poprzez swobodę wypowiedzi na trudne problemy energetyczne.
Celem konkursu jest nie tylko budowanie społeczeństwa świadomego energetycznie i ekologicznie, ale także budowanie umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów. Konkurs daje młodzieży możliwość zaprezentowania osobistego, krytycznego stosunku do problemów współczesnej energetyki.
Tak jak w poprzednich edycjach, prace nadesłane na Konkurs oceniane będą przez Jury złożone z osobistości ze świata: energetyki, naukowców i praktyków. Nadzór merytoryczny nad konkursem i przewodnictwo Jury sprawuje dr Aleksandra Łakomiak z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. W skład Jury wchodzą: dr Justyna Zabawa z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Ewa Kossak z Departamentu Energetyki w Ministerstwie Energii, dr hab. inż. Michał Tomaszewski z Politechniki Opolskiej oraz dr inż. Andrzej Mroczkowski – Stowarzyszenie ds. Rozliczania Energii. Projekt realizuje Stowarzyszenie FENIX z Zabrza, Gmina Jaworze oraz dr Halina Rechul. Zadaniem uczestników konkursu będzie nadesłanie pracy pisemnej w formie case study podejmującej jeden z zaproponowanych tematów. Szczególnie wysoko będzie oceniane niekonwencjonalne, a zarazem badawcze podejście do wybranego zagadnienia.

Lista tematów prac w formie case study jest następująca: 1. Czy efektywność energetyczną można traktować jako piąty rodzaj paliwa w energetyce? 2. Czy warto inwestować w eko-źródła? Szlachetna idea a proza życia. 3. Jak racjonalnie korzystać z ogrzewania mieszkania, aby zużyć mniej energii, chronić środowisko oraz mniej płacić? 4. Czy w Polsce odnawialne źródła energii mogą stanowić dobrą alternatywę dla energii atomowej? Szanse i bariery dla OZE w świetle obowiązujących przepisów prawa oraz bezpieczeństwa funkcjonowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. 5. Na czym polega zjawisko ogłaszania stopnia zasilania przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.?

Zwycięzcom konkursu wręczone zostaną atrakcyjne nagrody rzeczowe podczas konferencji podsumowującej projekt, która odbędzie się 12. września 2016 roku w Jaworzu. Termin nadsyłania prac upływa 26. czerwca 2016 roku.

POLUB NAS

Więcej informacji na temat tej i poprzednich edycji Krajowego Konkursu Energetycznego można odnaleźć, odwiedzając jego fanpage na Facebooku. Na bieżąco pojawiają się tam także aktualne wydarzenia związane zarówno z Konkursem, jak i towarzyszącym mu projektem Wszystko Gra!

Profil społecznościowy Krajowego Konkursu Energetycznego znajduje się pod adresem: https://www.facebook.com/pages/Krajowy-Konkurs-Energetyczny/149262815212235?fref=ts

Informacje o Konkursie, regulamin i wymogi odnośnie nadsyłanych prac oraz formularze zgłoszenia znaleźć można na stronie Organizatora: www.jaworze.pl

Ambasadorzy konkursu:
 1. Mirosława Nykiel – Poseł na Sejm RP
 2. Krzysztof Lehnort – Prezes CM Elvita Grupa PZU
 3. Ryszard Migdalski – Dyrektor ds. Targów i Szkoleń ZIAD Bielsko-Biała
 4. Edward Słoma – Radca Ministra w Ministerstwie Energii
 5. Zbigniew Bicki – Prezes Zarządu EM&CA S.A.
 6. dr Daniel Zabawa – Dyrektor finansowy Viessmann Sp. z o.o.
 7. Marek Tobiacelli – Dyrektor ds. Efektywności Energetycznej Siemens Sp. z o.o.
 8. dr inż. Krzysztof Wilbik – Prezes Zarządu Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii
 9. dr inż. Andrzej Nehrebecki – Przewodniczący Grupy Ekspertów Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki
 10. Bartłomiej Czapka – Główny specjalista w Wydziale Współpracy z Energetyką firmy Orange Polska S.A.
 11. Agnieszka Grzywacz – Radca prawny, Energia i Biznes Kancelarie Prawne z Sopotu.
 12. Monika Słowińska-Drewing – Radca prawny, Energia i Biznes Kancelarie Prawne z Sopotu.
 13. Henryk Pawlak – Dyrektor Oddziału Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. w Katowicach
 14. Sławomir Krystek – Dyrektor Generalny Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska

Patronat Honorowy:
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska

Partnerzy:
Energoprojekt-Katowice S.A.
Viessmann Sp. z o.o.
Stowarzyszenie Elektryków Polskich oddział Bielsko-Bialski
Energia i Biznes Kancelarie Prawne
Stowarzyszenie ds. Rozliczania Energii
Teatr Korez w Katowicach
Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr2 III Liceum Ogólnokształcące w Chorzowie
Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu

Patroni medialni:
Dla Ciebie TV
portal Gablotka Szkolna
Nowa Energia
GLOBEnergia,
Energetyka Cieplna i Zawodowa
portal kierunek energetyka
portal Energia i My
Instytut Odnawialnych Źródeł Energii
Centrum Informacji o Rynku Energii CIRE.PL

Serdecznie zapraszamy do udziału w Konkursie!